Genel

Ahşap Mobilyaların Bakımı Nasıl olmalı

Ahşap mobilyaların bakımı en zor olanıdır, kullanılırken çok dikkat edilmesi gerektiği gibi ahşap mobilyalar en çok zaman alan ve çok dikkat edilmesi gereken mobilyalardır.

 

Antika Mobilya Temizliği

Antika Mobilyalarınızı düzenli aralıklarla siliniz, eğer mobilyalarınız kurtlanmış ile özel ilaçlarından alıp kurtlanan kısımları naylona sarıp 10 ile 20 gün ilaçlı olarak bekletiniz. Antika mobilyalarınızı özellikle güneş ışığından koruyunuz, nemden, tozdan ve rutubetten koruyunuz. Mobilyalarınızı düzenli olarak siliniz.

Mobilya Üzerine Hiçbir Şekilde Bir Nesne Yapıştırmamalısınız

Özellikle sıçak havalarda ince ve özellikle plastik olan örtülerde belirli bir zamanda sonra mobilyanıza yapışabilir bu nedenle kumaş örtüler kullanmanızı tavsiye ederiz, kesinlikle japon yapıştırıcısı ve benzeri yapışkanlarla mobilyalarınızın üzerine bir nesne yapıştırmayın.

Mutfak Mobilyalarınızı Buhardan Uzak Tutun

Mutfakta bulunan mobilyalarınız özellikle buharla en sık karşılaşan mobilyalardır bu nedenle özellikle mutfakta bulunan mobilyalarınızı buhardan, nemden uzan tutun, mobilyalar buharın bir numaralı düşmanı buharla mobilyalarınızı kesinlikle bir araya koymayınız.

Mobilyalarınızı Güneş ışığından uzak Tutunuz

Mobilyalarınızı pencere kenarından güneş alan kısımlardan uzak tutun güneş ahşap mobilyaların en büyük düşmanı, rengi solabilir bu tür sorunlardan korunmak için ahşap mobilyalarınızı güneşten uzak tutmalısınız, evinizde mobilyanızın bir kısmı pencereden alan güneş ile güneş görüyorsa mobilyanızda bu nedenle renk değişikliği oluşabilir.

Cila Kabarması

Mobilyalarınızda zamanla kabarma veya cila’da dökülen kısımlar var ise bu tür mobilyalara yapacak fazla bir durum yok sadece geriye kalan tek yapacak şey komple zımpara yapıp ardından tekrardan vernik veya cilaya girmesi gerekiyor.

Mobilya Taşımımasında

Mobilyalar en çok zararı taşınma esnasında görür ve taşınma esnasında korumasına çok dikkat etmelisiniz, Mobilyalarınızı koruma konusunda bilginiz yok ise mobilya taşıma işi yapanlardan veya bu konuda uzman birinden destek alarak mobilyalarınıozı taşıma öncesi kesinlikle iyi muhafaza edin.

Mobilya Üzerinde Oluşan İzler

Mobilyalarınızın üzerinde bardak ve sürahi nedeniyle oluşan izlerden kurtulmak için aç kurutma makinası veya kaynar suyu nemli bir bez ile silerek çıkara bilirsiniz, kesinlikle bol su ile sabun ile asla kullanıp lekeyi çıkarmaya çalışmayın, ahşap cilası sudan zarar görür ayrı zamanda ahşap mobilyalarınızın üzerine sıcak çay ıslak malzemeler koymayınız, mabilyalarınızın üzerine koyacağınız bardan sürahi caydanlık vs. gibi ürünler leke yapmaktadır kesinlikle bu tür malzemelerden koruyunuz.

Temizlik Esnasında Sabun Kullanmayınız

Su ve Sabun bildiğiniz gibi temizlik malzemelerinin en başında gelmektedir, ama bu ahşap malzemelerde cila olanlarda özellikle su ve sabundan uzak durmalısınız, Temizlik sadece nemli bez ile tozu alıp çok az olmak şartıyla parlak cilalarda özellikle cam sil kullanıp hemn kurulamalısınız.

Mobilyaların Tozu Nasıl Alınır

Mobilyalarınızı tozdan korumak için haftada 2 veya 3 kez nemli bez ile siliniz silme aralığı evinizin toz durumuna göre değişmektedir, Kuru veya ıslak bezle silmeniz hiç bir işe yaramayacaktır, ıslak bezle silerseniz mobilyalarınız çürüyecektir, kuru bez ile silinen mobilyalar ise tozun durumuna göre ufak cizikler olmasına neden olacaktır ve bu zamanla çok kötü bir görünüm olacaktır, Hafif nemli bez ile mobilyalarınızı silmenizi tavsiye ederim.

One thought on “Ahşap Mobilyaların Bakımı Nasıl olmalı

  1. Furkan dedi ki:

    Modeller çok güzel Paylaşımlar çok güzel olmuş, hatta aramış olduğumuz ürünleri nereden alacağımızı açıklamanız çok güzel olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.