Genel, Köşe Takımları

EV DEKORASYONUNDA KÖŞE KOLTUK RENGİ SEÇİLİRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

Ev dekorasyonunun en fazla dikkat ve önem gerektiren noktalarından biri de şüphesizdir ki, yaşam alanları dâhilinde kullanılacak olan mobilya çeşitlerinin seçimi ve bu mobilyaların renk tercihleri arasından karar verme olmaktadır. Mobilya tercihleri arasında yer alan koltuk ve koltuk takımları, renk açısından kişilere büyük bir seçenek yelpazesi sunduğu için bu konu hakkında yapılan seçimlerin doğru ve kararında olması da büyük önem teşkil etmektedir. Yapılan koltuk rengi seçimleri neticesinde mevcut yaşam ve çalışma alanları oldukça yenilikçi ve modern bir görünüme kolay bir şekilde sahip olabilmektedir. Peki, “köşe koltuk rengi seçimi” yaparken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Seçimi yapılan renklerde hangi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır?

caglakosetakimiGenel Dekorasyon Tercihine Uygun Seçimler Yapılmalı
Koltuk satın alınırken renk konusunda ilk olarak yapılan tercih, diğer aksesuar ve mobilyalar ile aynı renk koltuk tercihlerine ağırlık verilmesi şeklinde olmaktadır. Ancak bu durum tek tonda bir oda görünümü oluşturacağı için kasvetli ya da çok fazla parlak bir dekorasyon oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durumun yaşanmaması için koltuk rengi seçilirken ilk olarak, dekorasyonun canlı ya da avangart bir tercihe sahip olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Canlı bir tercih kullanıldıysa koltuk rengi bu canlılığı eşitleyecek derecede mat ya da tek renk olmalıdır. Renkli dekorasyon seçenekleri içerisinde mat ve açık tonlarda kullanılan koltuk takımları, mekânın bütün atmosferini mevcut düzeyde korur ve bu sayede göz yorucu bir görünümün de önüne geçilmiş olunur. Örneğin; fuşya ya da mor tonlarda mobilya ve halı tercihi bulunan bir oda içerisinde, gri ve krem tonlar oldukça başarılı sonuçlar verebilmektedir.

Avangart tercihlerde ise, koltuk rengi ile mevcut atmosferin gölgelenmemesi büyük önem yaratmaktadır. Avangart dekorasyon tercihlerinde koltuğun yapısı ve tasarımı ilk sırada bulunduğu için, bu özelliğin önüne geçen bir tasarım dekorasyonun bütünlüğünü bozabilmektedir. Bu durumun yaşanmaması için; mevcut halı, duvar kâğıdı ya da perde tercihleri göz önünde bulundurularak, daha sade ve kesinlikle tek renk koltuk rengi seçimi yapılmalıdır.

Ufak Zıtlıklar Mevcut Stili Yükseltecektir

Koltuk rengi seçimi yapılırken renk skalası üzerinde bulunan farklı renkleri aşırıya kaçmayacak şekilde harmanlamak, hem daha ihtişamlı hem de oldukça şık bir görünüm yaratmaktadır. Örneğin; neon renklerin tercih edildiği bir koltuk takımında, araya katılan krem ya da kirli beyaz renkte bir tekli koltuk, mevcut renk geçişinin daha yumuşak ve göz yormayacak düzeyde olmasını sağlamaktadır.

Aynı şekilde gri ya da kahve tonlarında olan bir dekorasyon içerisinde kullanılan krem rengi bir koltuk ya da siyah ve beyaz tonlarda oluşturulan bir mekân içinde kullanılan gri bir koltuk takımı oldukça ferah bir atmosfer yaratmaktadır. Köşe koltuk rengi seçerken aynı takıma ait koltukları zevkinize uygun ve uyumlu tonlarda tercih ederek, bu stil artışını sağlayabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.