Kendin Yap

Evinizde Kullanılmayan Bisiklet Jantından Sehpa Yap

Kullanmadığımız bisiklet jantı veya kullanılmayan hurda bisikletti 2 adet darbesiz bisiklet jantını birbirine yarı mesafede, eşit jant delikleri bırakmak şartıyla iç içe geçiririz. (İçte kalan jant esneyerek elips şeklinde jantın içine oturur. Darbe görmüş veya zamanla hurda bir bisiklette bulunan jant mühtemelen küflenmiş ola bilir zımpara ile önce küfünü pasını almanız gerekmekte ardından sprey boya ile istediğiniz renkte, evinizin dekoruna uygun olursa çok daha iyi olur.
Jant deliklerine uygun ince 2 adet vida ve somunları ile jantları birbirlerine sabitleriz. Jantın en alt sibop deliğine sehpa ayak sabitlemesini uygun vida ve somunlarla yaparız. Ben bu vidayı bisiklet arka teker göbek vida ve somunları ile yaptım.
Bisiklet arka milim geniş olduğu için sibop giriş deliğini biraz genişlettim. İnce vida olursa tam uyar.sehpa tablasını ince suntadan kestim (kıl testere ile).
Eski bir dolap altlığını sehpa altlığı olarak kullandım.sehpa tablasının sağa sola eğilmemesi için eski bir bisiklet maşası (24 jant) aralıklarını açtım. Maşa borusunu kestim.maşa borusu ve sehpa ayağını birbirine sabitledim. Bisiklet maşasının oynamaması için eski bir gidon boynu kullandım. Bunu kestiğim maşaya çaktım (gidon boynunun gidon borusuna geçme yerini kestin aynı şekilde yine söyleyeceğim şudur. sprey boya sayesinde eskiyen bütün demir veya ahşap malzemelerinizi boyamanızı tavsiye ederim kullanımı hakkında bilgi ararsanız yine internete bakın derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.