Dekorasyon

İYİ BİR KOLTUK TAKIMINDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

2Yaşam alanımızı oluşturan evlerimizde daha rahat bir yaşam tarzı için ihtiyaç duyduğumuz ve kullandığımız koltuk takımları, şık ve zarif salonlarımızın en önemli mobilyaları arasında yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca kullanmayı amaçlayarak satın aldığımız bu koltuk takımlarını tıpkı amaçladığımız gibi uzun yıllar kullanabilmek için satın aldığımız “koltuk takımı” hakkında dikkat etmemiz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Her mobilya üreticisi birbirinden farklı koltuk takımı üretimi yaptığı için tüm koltuk takımlarının kaliteleri aynı değildir ve her birinin farklı bir profili vardır bu nedenle koltuk takımı seçimi yaparken her koşulu değerlendirmemiz ve koltuk takımı alışverişimizi bu doğrultuda gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Koltuk Takımını Ayakta Tutan İskeletler
Koltuk takımlarının en önemli kısmı olan iskeletler, farklı malzemelerle üretilmektedirler. Koltuk takımlarının iskeletlerinde kullanılan bu malzemeler arasında mdf, ağaç, masif, profil veya suntalar yer almaktadır. Koltuk takımlarının iskeletinde masif, ağaç ve mdf kullanımı oldukça güvenilirdir fakat sunta kullanımı iskeletin kalitesini düşürmektedir. Aslında yapay tahta olan ve genellikle mobilyaların taşıyıcı olmayan bölümlerinde kullanılan sunta, iskelet veya ayak kısmında kullanılırsa koltuk takımının kısa zaman içerisinde çökmesine veya kırılmasına neden olabilir bu nedenle iyi bir koltuk takımının, sunta iskeletten üretilmemiş olması gerekmektedir.
Koltuk Takımının En Önemli Maliyeti Olan Süngerler
Süngerler, koltuk takımındaki en önemli maliyet unsurudur ve bu nedenle en çok hileye başvurulan kısım da sünger kısmıdır. Süngerlerin iyi olup olmadığını anlamak için ağırlığına bakılması yeterlidir çünkü süngerin kalitesi ağırlığından anlaşılabilmektedir. İyi bir koltuk takımında kaliteli ve ağır süngerler kullanılmalıdır.

Dekorasyonun Görünen Yüzü Kumaşlar
Koltuk takımı seçiminde belki de en can alıcı noktalardan bir tanesi kumaşlardır. Kumaşların yapısı, rengi ve deseni için pek çok kişi yanılgıya düşebilmekte ve diğer detayları incelemeden koltuk takımı satın alabilmektedir fakat birkaç detay sayesinde kumaşın kalitesi anlaşılabilmekte ve bu sayede kaliteli koltuklar tercih edilebilmektedir. Koltuk takımı kalitesi için kullanılan kumaşın kolay silinebiliyor olması, rengini uzun vadeli sabit tutabiliyor olması ve yıpranma oranının da düşük olması gerekmektedir bu nedenle su geçirmeyen ve leke tutmayan tay tüyü kumaş; yıkandığında çekmeyen, koku yapmayan, ter tutmayan, ılık suyla yıkanabilen polyester kumaş ve ipekle dokunan, yumuşak dokunuşlu kadife kumaş kaplamalı koltuk takımları kaliteli koltuk takımları arasında yer almaktadır.
Küçük Dokunuşları Unutmayın
Üretim detaylarının yanı sıra koltuk takımına ait yastıkların daha sonra yıkanabilmesi için fermuarlı olması ve yine koltuk takımındaki belirli kısımların da daha sonra yıkanabilmesi için fermuarlı olması gibi küçük fakat önemli detaylar, kaliteli bir koltuk takımında olması gereken özellikler arasında yer almaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.