Blog

Tik Ağacı İle Mobilya Üretimi

Tik, Hindistan, Burma ve Sri Lanka’da bolca bulunan tropik bir sert ağaçtır ve mobilya için çok kolay kullanılabilir. Doğal bir altın rengine sahiptir ve dış mekan mobilyaları imalatında yaygın olarak kullanılır. Çok yağlı bir ağaçtır ve sıcaklık veya aşırı hava koşullarındaki değişiklikler nedeniyle büzülme ve çürümenin yanı sıra büzülme ve genleşmeye karşı da direnç gösterir. Hiç şüphe yok, birçok Hint ahşap mobilya parçası tik yapılır.
Hint tik ağacı mobilyalarını korumak isteyenler için işte size hızlı bir rehber.

Mobilya Seçimleri

Öncelikle, Hint tik ağacınızın mobilyalarının grileşmesini mi yoksa orijinal kahverengimsi rengini korumasını mı istediğinizi seçin. Tik, özellikle Hint ahşap mobilyalarında kullanılanlar, doğal elementlere maruz kalmaları nedeniyle genellikle gümüş-gri renk alır. İnsanlar yıpranmış eski tik görünümünü korumayı tercih etseler de grileşme sürecini hızlandırmak mümkündür. Ahşabın ürettiği tüm doğal yağları ve Hint ahşap mobilyalarınızı aylar içerisinde gri renkte tutarlı bir şekilde silin.
Mobilya ile ilgili olarak şimdi, eğer isterseniz, Hint tik ağacınızın yüzeyini ovalayın. Bu, eski hücreleri ahşabın gri renge dönmesine neden olan tikten alır. İnce zımpara kağıdı kullanın ve ahşabın tahılı sürtün. Tozu, yağ sürmeden önce nemli bir bezle silin.

Mobilyanızın doğal kahverengi rengini uygun yağlama ve temizleme ile koruyabilirsiniz. Orijinal rengini korumak için teak mobilyalarınızı her üç ayda bir yağlayın. Tik içine batırılacak ve koruyucu bir tabaka oluşturan birkaç kat yağ uygulayın. Doğal bir ürün olan ve ahşaba zarar vermeyen özel tik yağı kullanabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.